10 najbardziej ohydnych „potworów z morskich głębin” …

10 najbardziej ohydnych „potworów z morskich głębin”, chociaż niektóre nie wyglądają na to …
==============================================================================================
1. Łodzik
1. 10 najbardziej ohydnych potworów z morskich głębin ...
Nie mylić z lodzikiem – to rodzaj mięczaka, który żyje w morzach od 500 milionów lat. Co prawda przez ten okres wymarło 2500 ich gatunków (największe miały nawet pół metra długości), to te sześć które przeżyły nie zmieniły się ani trochę. Wciąż mają po paręnaście centymetrów i dziwne odnóża.

2. Anglerfish – ryba wędkarz
2 10 najbardziej ohydnych potworów z morskich głębin ...
Rodzina żabnicokształtnych, która zamieszkuje wielkie oceaniczne głębiny. Swoją nazwę (anglerfish) zawdzięcza sposobowi polowania. Wyrostek na głowie (wędka) zakończony jest „lampką”, narządem, który emituje światło i tak zwabia ofiary bezpośrednio w paszczę tego drapieżnika.

3. Dragonfish – ryba smok
3 10 najbardziej ohydnych potworów z morskich głębin ...
Mały, rosnący do 18 cm, niepozorny drapieżnik z głębin do 1500 m. Ma mocne zęby i stosuje podobną sztuczkę ze światłem na Anglerfish.

4. Fangtooth – ryba z kłami
4 10 najbardziej ohydnych potworów z morskich głębin ...
Kolejny potwór, który straszy głównie na zdjęciach – gdybyś spotkał go w wodzie, to mógłbyś nawet nie zauważyć. Kiedy jest dorosły ma do 18 cm długości. Żyje na głębokościach od 200 do 2000 metrów, choć spotykano osobniki nawet na 5 000 metrów. Jedna z niewielu ryb głębinowych, którą da się hodować w akwarium.

5. Świecąca kałamarnica
5 10 najbardziej ohydnych potworów z morskich głębin ...
Żyje na głębokości 200 do 400 metrów i jej ciało pokryte jest tysiącami organów, które wyglądają jak piksele i świecą na niebiesko-zielono ujawniając ich kontur. Od marca do czerwca rozmnażają się – wypływają po zmierzchu na powierzchnię i do północy, przy odrobinie szczęścia, można z łodzi na japońskim wybrzeżu oglądać morze rozświetlone tysiącami tych zwierząt.

6. Gigantyczny równonóg (isopod)
6 10 najbardziej ohydnych potworów z morskich głębin ...
Morski padlinożerca wędrujący po dnie na głębokościach od 170 do 2140 metrów. Żyje na ziemi w niezmienionej formie od 160 milionów lat i wygląda tak samo, jak w skamielinach. Prawdopodobnie uniknął ewolucji chowając się na największych głębokościach.

7. Riftia
7 10 najbardziej ohydnych potworów z morskich głębin ...
Zwierzę to wyjątkowe, bo nie ma ani oczu, ani otworu gębowego, żyje na wielkich głębokościach 2 i więcej kilometrów i nie przeszkadza mu obecność siarkowodoru. Odżywia się dzięki niezwykłej symbiozie z bakteriami, które zamieniają tlen, dwutlenek węgla i siarkowodór na niezbędne do życia składniki odżywcze.
Długowieczne – znane są osobniki mające ponad 200 lat

8. Wstęgor królewski (ang. oarfish, dosłownie – ryba wiosło)
8 10 najbardziej ohydnych potworów z morskich głębin ...
Po raz pierwszy sfilmowana żywa w naturze dopiero w 2001 roku, jest najdłuższą rybą jaka żyje na Ziemi. Być może to ona jest pierwowzorem mitycznych węży morskich. Rekordowe osobniki mają do 11 metrów długości – tego żaden wędkarz nie pokaże rękami.

9. Nitkodziobak (Snipe Eel)
9 10 najbardziej ohydnych potworów z morskich głębin ...
Kolejny maluszek (50 – 160 cm), tym razem z rodziny węgorzowatych.

10. Wampirzyca
10 10 najbardziej ohydnych potworów z morskich głębin ...
Mieszka kilometr pod wodą i jak każdy szanujący się mieszkaniec głębin wabi i hipntyzuje swój posiłek światłami fluorescencyjnymi, które potrafi generować na całym ciele, choć najbardziej efektowne jest świecące oko. No i kolejna zmyłka – jest malutka i rośnie do 30 cm.
źródło:www.joemonster.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.