Chorwacja w UE – jakie konsekwencje dla armatorów ?

W tym roku, dokładnie 1 lipca Chorwacja dołączy do pozostałych krajów Unii Europejskiej. Wejście Chorwacji do wspólnoty spowoduje spore zamieszanie także dla armatorów. Oto krótka informacja na temat od kpt. Bogusława Pazorka, jednego z naszych autorów, doskonale orientującego się w chorwackim rynku jachtowym:
Obecnie w tym kraju stacjonuje wiele łodzi pod banderą Polski, Czech, Niemiec, Włoch i innych. . , których właściciele nie musieli płacić podatku VAT. W momencie wejścia tego kraju do EU, w ciągu jednej nocy powstanie ten obowiązek. W Chorwacji od 1.3.2012 r. obowiązuje dla jachtów stawka VAT 25% . Wysokość podatku liczona będzie od wartości łodzi w dniu 1.7.2013 r. Oznacza to, że za jacht o wartości np. 150 000 EUR trzeba będzie zapłacić 37 500 EUR VAT. Parlament Chorwacji dla wszystkich tych, którzy zechcą przerejestrować swój jacht pod banderę tego kraju chce przygotować „bonus”: 5% VAT plus 1,7 do 2,2% cła dla tych, którzy przerejestrują łódź w okresie od 1.1.2013 do 31.5.2013 r. Zamiast 37 500 EUR zapłacimy wtedy 7 500 EUR. Problem w tym, że to nie jest jeszcze takie pewne… Wszyscy armatorzy, których to dotyczy, mają nadzieję, że Chorwacja zachowa się podobnie jak Słowenia swego czasu i łodzie starsze niż 8 lat będą zwolnione z VAT. Pozostaje zawsze możliwość wypłynięcia poza chorwackie wody i ponownego powrotu na dozwolony okres.
Więcej na temat konsekwencji wejścia Chorwacji do EU w specjalnym raporcie kpt. Pazorka będzie można przeczytać w kwietniowym wydaniu miesięcznika „Żagle”.
Autor: Bogusław Pazorek
————————————————————————————————————————-
Ze swojej strony sądzę, że wzrosną ceny czarterów i innych opłat towarzyszących, a to spowoduje odpływ klientów w bardziej przyjazne cenowo rejony. Czas pokaże :-).
Cezar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.