Jaki wpływ ma sen na nasze samopoczucie ?

Sen a samopoczucie…

22 Jaki wpływ ma sen na nasze samopoczucie ?
Sen jest stanem, w którym człowiek w ciągu swojego życia pozostaje łącznie przez około 20 lat. Każdy z nas go potrzebuje, nie każdy jednak do końca zdaje sobie sprawę z jego dobroczynnego działania i wpływu na nasze samopoczucie. Jego niedobory przywykliśmy uzupełniać substancjami pobudzającymi centralny układ nerwowy, na przykład kofeiną, zawartą między innymi w kawie. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat snu.

W dobie ciągłej pogoni za szczupłą i doskonałą sylwetką, sen może się okazać nieocenionym sojusznikiem. Brzmi niewiarygodnie? A jednak. W czasie snu organizm „ładuje akumulatory”. Skoro więc snu brakuje, akumulatory pozostają wyczerpane i zmuszone są dopominać się o dodatkową energię na swoje dzienne funkcjonowanie. I czepią ją z większych niż zazwyczaj dawek pokarmu.

Dlatego ci, którzy się nie wysypiają jedzą więcej i gorzej, natomiast ludzie wyspani sięgają po pokarmy zdrowsze i w mniejszej ilości. Smaczny sen zatem, to świetna dieta odchudzająca.

Kolejną zaletą nie do przecenienia jest zbawienny wpływ snu na… starzenie się. W nocy ludzki organizm wydziela hormon wzrostu i melatoninę, które znacząco poprawiają nasz wygląd. Ich największe wytwarzanie przypada na okolice północy, ale tylko u pogrążonych w głębokim śnie. Zatem w walce ze zmarszczkami zalećmy sobie kurację spaniem. Od 22:00 do 6-7:00 rano.

W nocy, podczas snu organizm dokonuje ogólnego „przeglądu” i regeneruje zmęczone całodziennym wysiłkiem ciało, a także „naprawia” uszkodzenia. Dlatego jest on tak ważny, również dla gojenia się ran.

Jak zatem zapewnić sobie zdrowy, spokojny sen, który ma tak pozytywny wpływ na nasze zdrowie i urodę? To proste: wieczornym posiłkiem. Ciężkostarawne potrawy, bogate w cukier a także bogaty w cukier alkohol powodują gorsze wydzielanie się dobroczynnego hormonu wzrostu a tym samym zmniejszają naszą conocną regenerację.

A na koniec ciekawostka. Jak w sposób naturalny zapewnić sobie miłe sny? W świetle niedawnych badań naukowych to bardzo proste: wystarczy w sypialni rozpylić miły zapach! Nie wpłynie on co prawda na długość poszczególnych faz snu ale zapewni pozytywne odczucia emocjonalne z nim związane. Dobranoc zatem i słodkich snów!
www.instytut.pl
12 Jaki wpływ ma sen na nasze samopoczucie ?
——————————————————————————————————————
Ze swojej strony polecam tzw „słodkie zapachy”, które wyzwalają „słodkie sny” :-). Nie zaszkodzi spróbować, ale też ważne jest by w pomieszczeniach, w których śpimy, nie przesadzić z tzw chemią, bo wtedy możemy przynieść organizmowi więcej szkód niż pożytku.
Cezar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.