Wybierasz się do Chorwacji samochodem? Warto wiedzieć, że…

Do Chorwacji jeździmy samochodem kilka razy w roku. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wnioski z naszych podróży. Poniżej znajdziecie przydatne informacje dla osób wybierających się samochodem do Chorwacji w sezonie 2021.

Co znajdziesz w tym artykule:
Ceny winiet w drodze do Chorwacji
Winiety w Czechach
Winiety w Austrii
Winieta w Słowenii
Winiety na Słowacji
Winieta na Węgrzech
Opłaty za autostrady w Chorwacji
Przejście graniczne Słowenia – Chorwacja
Ceny paliw – czyli gdzie warto tankować
Droga do Dubrownika
Podsumowanie – ile kosztuje dojazd do Chorwacji samochodem.
Ceny winiet w drodze do Chorwacji.
Podróżując do Chorwacji autostradami lub drogami szybkiego ruchu przez Czechy, Austrię, Słowację, Słowenię czy Węgry, trzeba posiadać winiety. Tradycyjne winiety, naklejane na przednią szybę samochodu, można nabyć na przejściach granicznych i stacjach benzynowych, a także w oddziałach PZM w Polsce (doliczają prowizję). Niektóre kraje udostępniają możliwość zakupu winiety online. A jeszcze inne – Czechy, zrezygnowały całkowicie z tradycyjnych winiet na rzecz elektronicznych. Zapoznaj się z zasadami zakupu winiet w poszczególnych krajach w drodze do Chorwacji.
Winiety w Czechach.
Ważna zmiana – koniec nalepek. Od dnia 01.01.2021r. na terytorium Republiki Czeskiej obowiązują tylko winiety elektroniczne. Kierujący pojazdami mają możliwość zakupu winiety elektronicznej:
w sklepie internetowym na stronie edalnice.cz (formularz w języku polskim),
w sieci punktów sprzedaży – Česká pošta (Poczta Czeska) i EuroOil,
w terminalu samoobsługowym.
Jeśli dokonujemy płatności w sklepie internetowym przy użyciu karty płatniczej, natychmiast otrzymujemy potwierdzenie na adres e-mail i możemy przekraczać granicę. Jeśli zdecydujemy się na przelew bankowy, z płatnych odcinków autostrad możemy korzystać dopiero po otrzymaniu potwierdzenia zapłaty, w praktyce do 5 dni.
Winietę elektroniczną można kupić z wyprzedzeniem do 3 miesięcy. Winieta elektroniczna zacznie obowiązywać wybranego dnia o północy.
Zakup w punktach sprzedaży: Należy podyktować pracownikowi obsługi niezbędne dane (rodzaj winiety, kraj rejestracji pojazdu, numer rejestracyjny, początek okresu ważności, ewentualnie prawo do zniżki).
Terminale będą rozmieszczone w rejonach przygranicznych,
przy wjazdach na płatne odcinki autostrad. Płatności za winiety elektroniczne
będzie można dokonywać wyłącznie w formie bezgotówkowej.
Cena winiety w Czechach:
winieta 30 dni 440 CZK (ok 75 zł) lub 220 CZK (dla pojazdów napędzanych gazem ziemnym lub biometanem)
winieta 10 dni 310 CZK (ok 53 zł) lub 155 CZK (dla pojazdów napędzanych gazem ziemnym lub biometanem)
Winiety w Austrii:
Winiety w Austrii również możemy kupić przez internet. W tym celu należy wejść na stronę https://shop.asfinag.at/pl. Strona jest w języku polskim i nie dolicza dodatkowych opłat do winiety.
Ważne: Winieta online uzyskuje ważność najwcześniej po 18 dniach od zakupu (wynika to z prawa odstąpienia od umowy drogą elektroniczną). Jeżeli kupujemy winietę online jako firma, wtedy obowiązuje natychmiast. Płatność kartą kredytową lub PayPalem.
Cena winiety w Austrii dla samochodów do 3,5 tony:
winieta dwumiesięczna: 27,80 EUR
winieta 10 dni: 9,50 EUR
Nadal w użyciu są również tradycyjne winiety naklejane na przednią szybę samochodu. Możemy je kupić na stacjach paliw oraz na przejściach granicznych. Umieszczamy ją w lewym górnym rogu lub na środku przedniej szyby za lusterkiem, patrząc od strony kabiny.
Winieta w Słowenii:
Winieta w Słowenii jest obowiązkowa, jeśli podróżujemy autostradą lub drogami szybkiego ruchu. Kosztuje 15 EUR dla samochodu osobowego i najlepiej kupić ją na granicy. Słowenia, jak do tej pory, nie wprowadziła elektronicznych winiet.
Niestety, wspomniana winieta obowiązuje tylko przez 7 dni, nie jak w przypadku Czech czy Austrii przez 10 dni. Oznacza to, że wracając do Polski po tygodniowym czarterze, musimy wykupić kolejną winietę. Dodajmy, że odcinek autostrady w Słowenii jest stosunkowo krótki i wynosi ok. 60 km. Tym, którzy chcą zaoszczędzić radzimy wprowadzić w GPS funkcję „omijaj płatne” i przez terytorium Słowenii przejechać drogami bezpłatnymi.
Ważna informacja dla załóg, które do Chorwacji wybierają się większymi samochodami, tzn takimi, których przednia oś według pomiarów posiada więcej niż 1,3 metra (a dopuszczalna masa nie przekracza 3,5t). Wtedy za winietę 7-dniową zapłacą 30 EUR, a za winietę miesięczną 60 EUR.
Najwygodniej winietę kupić na stacjach benzynowych, zaraz po przekroczeniu granicy. Winietę należy nakleić po lewej stronie wewnętrznej części przedniej szyby (od strony kierowcy).
Dla zainteresowanych – interaktywna mapka dróg w Słowenii (na czerwono zaznaczone są odcinki płatne).
Winiety na Słowacji:
Winietę potrzebujemy również na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu na Słowacji. Cena 10-dniowej winiety na Słowacji dla samochodu osobowego kosztuje 10 EUR, natomiast 30-dniowej: 14 EUR.
Można ją kupić na stacjach benzynowych lub w automatach samoobsługowych na przejściach granicznych. E-winietę możemy nabyć za pośrednictwem strony: www.eznamka.sk. Znajdziemy tam prosty formularz w języku polskim. Winieta elektroniczna obowiązuje natychmiast po złożeniu i opłaceniu wniosku.
Winieta na Węgrzech.
Winieta dla samochodu osobowego na Węgrzech wynosi 3500 HUF (ok. 50 PLN) i obowiązuje przez 10 dni. Jeżeli nasz pobyt w Chorwacji trwa dłużej, musimy wykupić winietę na miesiąc w kwocie 4780 HUF (68 PLN).
Winieta obowiązuje na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Można ją kupić na stacjach paliw oraz przy granicy – tradycyjna naklejka umieszczana na szybie.
Węgierską winietę możemy również kupić przez internet: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Niestety, formularz nie występuje w języku polskim – mamy do wyboru węgierski, angielski i niemiecki, i jest trochę bardziej skomplikowany niż u sąsiadów. Zanim dokonamy zakupu, musimy najpierw założyć konto i potwierdzić rejestrację. Płatność odbywa się kartą. Potwierdzenie zakupu winiety musimy wydrukować, aby móc je okazać w przypadku kontroli.
Opłaty za autostrady w Chorwacji.
Na terytorium Chorwacji nie obowiązują winiety, co nie oznacza, że autostrady są bezpłatne. Podobnie jak w Polsce spotkamy się z poborem opłat na poszczególnych odcinkach autostrad. Aby sprawdzić wysokość opłat za autostrady w Chorwacji na konkretnej trasie, polecamy stronę https://hac.hr/hr/cestarina/cjenik. Przykładowo, jeżeli przekraczamy granicę słoweńsko-chorwacką w miejscowości Gornji Macelj i zmierzamy do środkowej Dalmacji, będziemy musieli zapłacić za samochód osobowy na autostradzie:
Bregana-Zagrzeb: 7 HRK (od granicy ze Słowenią do Zagrzebia),
Zagrzeb-Zadar Istok: 125 HRK (np. marina w Sukosan),
Zagrzeb-Šibenik: 152 HRK (np. marina w Sibeniku).
W punktach opłat można płacić gotówką oraz kartami kredytowymi. Za autostradę można też płacić w walutach obcych, według kursu walut PBZ obowiązującego w dniu zapłaty.
Kto był w Chorwacji ten wie, że w sezonie przed bramkami, gdzie wnoszona jest opłata za przejazd autostradą, tworzą się gigantyczne kolejki. Szczególnie dotyczy to bramek przed Zagrzebiem w drodze do Słowenii. W tym konkretnym miejscu, polecamy skorzystać z punktów poboru opłat kartami kredytowymi. Znajdują się one na wydzielonych, prawych pasach ruchu, około 3-4 km przed zwykłymi bramkami. Zwykle kolejki są tu znacznie krótsze.
Przejście graniczne Słowenia – Chorwacja.
W poprzednich latach, szczególnie gdy trwały prace drogowe, tworzyły się spore korki przed przejściem granicznym Słowenia-Chorwacja. W weekend majowy oczekiwanie na granicy wydłużało się do ponad 2,5h. Nam udawało się omijać korki, dzięki odbiciu z głównej drogi i wybraniu położonego bardziej na północ przejścia granicznego za miejscowością Zgorniji Leskovec: Gradisce/Cvetlin (czynne 24h). Jest niewielkie, obsługuje ruch lokalny, a droga, która do niego prowadzi, choć wąska jest bardzo malownicza.
Trudno przewidzieć jak będzie w sezonie 2021, ale należy pamiętać, że Chorwacja nie jest w Strefie Schengen i na przejściu granicznym obowiązuje odprawa paszportowa (paszport lub dowód osobisty).
Poniżej kilka przydatnych linków, gdybyśmy jednak szukali dróg alternatywnych:
mapka z wszystkimi przejściami granicznymi między Słowenią i Chorwacją (jest ich 57). Część z nich to przejścia lokalne, ale mogą się nimi poruszać mieszkańcy Unii Europejskiej. >>> mapa przejść granicznych między Słowenią a Chorwacją.
aktualny czas stania w korkach na słoweńskich drogach szybkiego ruchu i autostradach >>> utrudnienia na drogach.
Ceny paliw – czyli gdzie warto tankować.
Ceny paliwa znacznie różnią się między krajami. Podróżując do Chorwacji, najbardziej ekonomiczne wydaje się tankowanie w Polsce oraz w Słowenii, gdzie nie ma różnicy między ceną benzyny 95 a oleju napędowego.
Należy również pamiętać o tym, że ceny paliw są znacznie wyższe na stacjach zlokalizowanych blisko granicy oraz na autostradach. Np. na stacji BP przy A1 w kierunku Czech (niespełna 20 km przed granicą) cena paliwa potrafi być wyższa o ok. 80 groszy na litrze od średniej ceny za litr poza autostradą.
Poniżej średnie ceny Pb95/ON za litr w PLN (na koniec stycznia 2021):
Polska – 4,67 zł / 4,64 zł
Czechy – 5,15 zł / 4,83 zł
Austria – 5,20 zł / 4,99 zł
Słowenia – 4,57 zł / 4,57 zł
Chorwacja – 5,72 zł / 5,49 zł
Słowacja – 5,27 zł / 4,55 zł
Węgry – 4,84 zł / 5,00 zł
W Chorwacji ceny paliw nie różnią się znacznie między stacjami zlokalizowanymi w miastach a tymi przy autostradach. Cena paliwa w Chorwacji pod koniec stycznia 2021 r. wynosiła 9,51 kun/1 litr – benzyna, ok. 9,13 kun/1 litr – olej napędowy.
Droga do Dubrownika.
Jeśli zaczynasz swój czarter w Dubrowniku, a na miejsce zaokrętowania wybierasz się samochodem, będziesz musiał pokonać 10 km odcinek na terytorium Bośni i Hercegowiny. W poprzednich latach na przejściu tym obowiązywała konieczność pokazania paszportu. W tej chwili nie jest to konieczne. Podobnie jak podczas wjazdu na terytorium Chorwacji musisz okazać jeden z dwóch dokumentów: paszport LUB dowód osobisty.
Jesienią 2020 r. został również zniesiony obowiązek posiadania Zielonej Karty – wystarczy polisa OC.
Podsumowanie – ile kosztuje dojazd do Chorwacji samochodem.
Wiemy już, ile kosztuje przejazd przez poszczególne kraje. Spróbujmy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie: ile kosztuje dojazd do Chorwacji samochodem na przykładowej trasie Warszawa-Trogir?

Trasa Warszawa-Trogir przez Czechy/Austrię/Słowenię ok. 1400 km:

koszt paliwa w dwie strony przy założeniu spalania 6l/100 km oraz cenie za litr benzyny 5 zł = 840 zł
winiety: 310 CZK (53 zł) + 9,50 EUR + 30 EUR = 278 zł
autostrada w Chorwacji: 174 HRK = 105 zł
RAZEM = 1223 zł
Trasa Warszawa-Trogir przez Słowację i Węgry ok. 1480 km:

koszt paliwa w dwie strony przy założeniu spalania 6l/100 km oraz cenie za litr benzyny 5 zł = 888 zł
winiety: 10 EUR + 3500 HUF (ok. 50 zł) = 95 zł
autostrada w Chorwacji: 211 HRK = 127 zł
RAZEM = 1110 zł
Jak widać, są to zbliżone koszty i podobny dystans. W tej chwili nie ma jednoznacznych argumentów przemawiających za którąś z tras. Wybór pozostawiamy Tobie.

Rady na koniec. Wybierając się w podróż do Chorwacji, pamiętaj również o:

obowiązkowej jeździe na światłach w Czechach, Słowacji oraz Słowenii,
obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej we wszystkich rodzajach pojazdów; w Austrii oraz Chorwacji kamizelki powinny znajdować się w zasięgu kierowcy,
przestrzeganiu dozwolonej prędkości (co jest przedmiotem szczególnej troski policji czeskiej),
tym, że odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr,
obowiązku jazdy w fotelikach dzieci do 12 roku życia (na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu w Republice Czeskiej również dzieci do 18 roku życia, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu),
bezwzględnym przestrzeganiu zasad parkowania w Chorwacji (pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami),
przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego w Chorwacji (kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie; w Chorwacji i Słowenii mogą nawet przekroczyć 2.000 EUR).
link:https://www.punt.pl/wybierasz-sie-do-chorwacji-samochodem-warto-wiedziec-ze/.