Zatonięcia jachtów.

Nowa strona, która publikować będzie wiadomości o zatonięciach jachtów na świecie. Poniżej pierwszy artykuł.
———————————————————————————————————————-

11 lipca podczas pierwszego wyścigu The Tall Ships Races 2013, u wybrzeży Gotlandii zatonął norweski jacht WYVERN. W nocy jednostka zaczęła nabierać wody. Ok. szóstej nad ranem z jachtu nadano sygnał wzywania pomocy, odebrany przez szwedzkie służby ratownicze. Ich helikopter podjął z pokładu 10-osobową załogę.
Podczas akcji ratunkowej zginął Koen van Gogh, jeden z marynarzy innej jednostki – holenderskiego WYLDE SWAN – który wraz z dwoma kolegami wszedł na pokład oldtimera i próbował ratować tonący jacht.
1 Zatonięcia jachtów.
WYVERN został wbudowany w 1897 roku na zamówienie angielskiego handlarza drewnem Fryderyka Crofta, który zamówił wysokiej klasy jacht. Statek został nazwany Wyvern, co z mitologii oznacza „inspirującego smoka”. Wiele razy zmieniał właścicieli i ostatecznie w 1984 roku został przekazany Muzeum Morskiemu w Stavanger przez króla Norwegii. Jednostka regularnie uczestniczyła w regatach The Tall Ships’ Races.
11 Zatonięcia jachtów.
W tragicznym dniu WYVERN po podjęciu z jego pokładu załogi przez dłuższy czas utrzymywał się na wodzie. Trójka żeglarzy z załogi holenderskiegoWYLDE SWAN (jachtu dającemu asystę norweskiej jednostce) postanowiła wejść na pokład tonącego oldtimera i spróbować wypompować z niego wodę. Marynarze zrobili to z własnej inicjatywy, mieli na sobie kamizelki ratunkowe. Nagle żaglowiec zaczął szybko tonąć – dwie osoby podjęto już z wody.
Christer Samuelsson, prezes The Tall Ships Races 2013 powiedział:
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o dzisiejszej tragedii, a nasze myśli i modlitwy są z rodziną Koen’a i jego przyjaciółmi w tym trudnym czasie. Ta wiadomość jest wielkim szokiem nie tylko dla wszystkich kapitanów i załóg biorących udział w The Tall Ships Races, ale także dla całej miedzynarodowej społeczności żeglarskiej.
Szwedzkie służby zapowiedziały, że zostanie podjęta próba zbadania, a w razie możliwości, podniesienia z dna zabytkowej jednostki.
wodniacy.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.